Sustine-l pe Gheorghe Nichita
Daca nu ai cont inregistreaza-te
Contacteaza-ne sau mentine-te informat cu ajutorul RSS ![]()
Am finalizat contorizarea cu gigacalorimetre în tot oraşul. Am investit 45.000.000 euro în reabilitarea reţelei de distribuţie a energiei termice.
Voi reduce costul gigacaloriei prin finalizarea reabilitării reţelei de distribuţie a energiei termice.
Ce am făcut până acum
Am unificat CET si UFET pentru reducerea costurilor de exploatare şi prestarea unor servicii integrate către clienţi.
Am finalizat contorizarea cu gigacalorimetre în tot oraşul.
Am început reabilitarea reţelei de distribuţie a energiei termice, investind 45.000.000 euro.
Am integrat cartierul Copou în sistemul de încălzire coordonat de C.E.T., prin desfiinţarea Termogaz, societate “căpuşată” şi care nu putea asigura căldura populaţiei din zona Copou.
Am obţinut finanţare B.E.R.D., în valoare de 20.000.000 euro şi finanţare nerambursabilă în valoare de 7.000.000 euro din partea Guvernului Elveţiei pentru reabilitarea reţelei de distribuţie a energiei termice şi acordarea de consultanţă gratuită.
Ce voi face în următorii 4 ani
Voi reduce costul gigacaloriei prin eliminarea pierderilor din reţele, modernizarea a 68 de puncte termice şi construirea a 48 module termice.
Voi restructura CET I şi II Iaşi în vederea creşterii eficienţei economice, prin exploatarea eficientă a capacităţilor de producţie existente şi eliminarea celor care provoacă pierderi.
Voi obţine 50.000.000 euro nerambursabili (fonduri europene pe Axa Prioritară 3 din POS Mediu) pentru conformarea CET la Programele de mediu impuse de Uniunea Europeană. Proiectele CET Iaşi au fost deja selectate de către Ministerul Mediului şi Dezvoltării Durabile în vederea accesării fondurilor necesare.
Voi obţine 25.000.000 euro nerambursabili pentru îmbunătăţirea eficienţei energetice în cadrul C.E.T. Iaşi.
12 Lucruri Importante
Sustinatori
Rectorul Ion Giurmă susţine pe Gheorghe Nichita
![]()
1. Date personale Nume şi prenume : GIURMĂ ION Locul şi data naşterii : 10&nb... Citeste mai mult
CRISTINA NICHITA
![]()
"Nichi, a devenit cel mai apreciat brand de prêt-à-porter feminin în... Citeste mai mult